Rekapitulace nemocnice

7. srpna 2007 v 17:33 |  Rekapitulace k 90. výročí nemocnice
Na závěr rekapitulace nemocnice k 90 výročí historie nemocnice není celkem co dodat:
Nemocnice byla zisková
Měla špičkové vybavení na úrovni velkých nemocnic
Pacienti využívali služeb nemocnice z širokého okolí
Umístění nemocnice bylo v klidném místě Rýmařova
Hodnocena byla jako nejlepší v regionu
Ale snad nejlépe to vyjádřil ředitel nemocnice a jeho závěrečné slovo přikládám.
Všechny uveřejněné články byli převzaty z publikace, která vyšla k 90 letému výročí Všeobecné nemocnice v Rýmařově.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na závěr rekapitulace ředitele nemocnice k 90. Výročí historie nemocnice.
Uběhlo 90. Let historie naší nemocnice. Je to dlouhá doba v životě společnosti, natož v životě jednotlivce. Nemocnicí v Rýmařově prošlo za tuto dobu monoho lékařů a zdravotnického personálu, ale zejména mnoho pacientů, určitě nejméně čtvrt milionu - čtvrt milionu lidských osudů, bolestí a i nadějí. Nespočet bojů s nemocí, s utrpením, se smrtí, bezpočet výher a proher….
Na jedné straně je třeba se ohlédnout, pokusit se rekapitulovat a na druhé straně vytvářet podmínky pro další dynamický rozvoj. Hodnocení nikdy není jednoduché. Je ovlivněno tím, z jakého úhlu pohledu se na dané období člověk dívá. Jiné je z pozice vedení nemocnice, jiné z pohledu lékařů, zdravotních sester a dalších pracovníků nemocnice. Nejdůležitější je ale pohled ze strany pacienta.
Základem je a musí být být úroveň a kvalita lékařské péče, úroveň a ochota ošetřovatelského personálu, ale i úroveň stravování, ubytování a celkového prostředí nemocnice.
Popravdě řečeno, pacient jako laik může těžko posuzovat úroveň medicínského výkonu, ale daleko intenzivněji je jeho názor ovlivňován prostředím a chováním lékařů a personálu. Řady spokojených pacientů z blízkého okolí, ale i ze vzdálenějších míst míst naší republiky, jsou pro pracovníky Nemocnice v Rýmařově příslibem dalšího rozvoje tohoto zařízení.
Posláním lékaře je pomoc nemocným v každé situaci. Na scéně historie i současnosti nemocnice v Rýmařově mohu právem říci, že naprostá většina těch, kteří naší nemocnicí jen procházeli, ale zejména těch, kteří se rozhodli zůstat, toto poslání naplnila a naplňuje. I když jsme malou nemocnicí, mohu si dovolit tvrdit, že rýmařovská nemocnice v dobách, které můžeme hodnotit, byla vždy pracovištěm progresivním a že její lékaři stáli v prvních řadách pokroku boje o zdraví pacientů.
Když se ohlédneme za vším za těch dvadesát let, co se změnilo a rozvinulo, nechce se tomu ani věřit. Největšími změnami ale prošla nemocnice v posledních deseti letech. Byli vybudovány nová oddělení, zvýšila se úroveň a vybavení a krok s dobou drží diagnostika a léčba.
Z medicínského hlediska můžeme jmenovat např. kardiologický program, moderní chirurgické metody, alternativní porodnické metody, cévní chirurgii, léčbu bolesti, nové laboratorní metody apod.
To vše nám zajišťovalo a zajišťuje známost a dobré jméno v očích veřejnosti, ale i dostatek spokojených pacientů v konkurečním prostředí, které ve zdravotnictví bezpochyby existuje. V tom také vidíme naději pro zachování nemocnice v těžkých podmínkách současného boje o existenci, paradoxně ztíženého skutečností, že nemocnici provozuje společnost, jejímž většinovým společníkem a zároveň vlastníkem veškerého nemovitého a většiny movitého majetku je Město Rýmařov.
Jsme tady pro Vás, občany, jsme zároveň Vašimi spoluobčany a víme, že musíme spoléhat především na sebe a společně s vedením města hledat možnosti a cesty, jak nemocnici v našem městě udržet a zajistit tak základí péči o zdraví občanů v našm do značné míry zapomenutém kraji.
Jak jinak zakončit vzpomínku na uplynulých devadesát let rýmařovské nemocnice, než upřímným poděkováním jejich zakladatelům, stovkám obětavých lékařů, zdravotnického personálu a všem ostatním. To oni vyhráli nespočetné množství bojů o lidské zdraví, střetů se smrtí, to oni se spolu se svou nemocnicí stali symbolem naděje všech zdejších lidí, kteří potřebovali v nejtěžších chvílích pomoc. Všem bez rozdílu, jmenovaným a nejmenovaným, patří naše poděkování a ujištění, že v jejich práci budeme i nadále pokračovat.
MUDr. Marián Olejník
ředitel nemocnice
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama