Vznik nemocnice

25. dubna 2007 v 21:35 |  Nemocnice
Počátek úsilí o vybudování moderní nemocnice v Rýmařově spadá do období před 100 lety. Nejstarší zmínka o lékaři v Rýmařově pochází z roku 1772.
Nejstarší písemná zmínka o rýmařovském špitále pochází z roku 1556 a uchovala se v souvislosti se zprávou o jedné z četných epidemií moru.
Roku 1660 byla započata stavba raně barokní nemocnice.
V osmdesátých letech 17. století byla postavena i špitální kaple Sv. Josefa, která byla zlikvidována v 50. letech 20. století. V roce 1691 zřídila hraběnka Marie Alžběta z Dietrichštejna nadaci pro vytvoření chudobince a ten záhy začal být provozován v rozsáhlém areálu nemocnice, který v té době zahrnoval jižní část náměstí Svobody a přilehlé prostory mezi ulicemi Pivovarská a 1. máje.
V roce 1775 již patrně dosavadní prostory nemocnice nevyhovovaly a město zakoupilo pro tyto účely léčení dům, který byl v té době umístěn na dnešní ulici J. Bartáka.
Patrně nejstrašlivější požár města ze dne 3. dubna 1790 zničil celé město a mezi prvními budovami, které ohni podlehly, se zmiňuje i špitál. Bližší informace o nemocnici té doby se nezachovaly.
V roce 1861 město získalo dům č.p. 319 v areálu dnešního sídliště Příkopy a zřídilo zde nemocnici pro chudé. V roce 1880 se stala nemocnice v plné míře městskou nemocnicí a v roce 1903 nemocnicí okresní. V roce 1885 byl zřízen zaopatřovací ústav pro staré lidi a v roce 1914 dostal oficiální statut státního zařízení.
V posledních letech 19. století vznikly snahy o vybudování nové nemocnice. Významnou roli v této aktivitě sehrála tehdejší představená Milosrdných sester III. řádu sv. Františka Helena (Johanna) Breuerová. Helena Breuerová s pomocí zdejšího farního správce P.Palety založila v roce 1898 "Císaře Františka Josefa I. jubilejní nemocniční nadaci". Dobročinné sbírky pořádala na zřízení okresní nemocnice. Na nedostatek aktivity ze strany města reagovala na jaře roku 1903 další sbírkou, z jejíž výnosu koupila pozemek na Bergstädterstrasse (dnešní Hornoměstská ulice) a darovala jej městu pro stavbu nemocnice. Její záslužná činnost byla oceněna zlatým záslužným křížem s korunou propůjčeným císařem Františkem Josefem I.
Již v roce 1904 byly vypracovány plány na výstavbu nové nemocnice na Bergstädterstrasse. Mělo se jednat o jednoposchoďovou hlavní budovu s 56 lůžky, spojenou koridorem s odděleným domem pro sestry, dále přízemní infekční pavilon se 14 lůžky a rovněž přízemní budovu prádelny a umrlčí komory, vše v upraveném zahradním areálu.
17. července 1909 se město rozhodlo pro výstavbu moderní nemocnice.
8. března 1911 povolilo okresní hejtmanství zahájení výstavby hlavní budovy nemocnice a 12. září 1911 stavbu dalších objektů
V únoru 1912 rozhodl Moravský zemský sněm v Brně o dodatkové subvenci ve výši 30 tisíc korun a mimořádné subvenci ve výši 3 tisíce korun pro účely kanalizace. Podmínkou subvencí bylo, že projektovaná kapacita 82 lůžek bude dodržena. Během krátké doby pak byla za účasti mnoha významných firem vystavěna moderní nemocnice s kaplí, včetně potřebného zázemí. Zařízení bylo slavnostně otevřeno 2. prosince roku 1912 a bezprostředně zahájilo provoz pod názvem Nemocnice Františka Josefa. Vznikla jedna z nejpůsobivějších a také nejpotřebnějších staveb ve městě.
________________________________________
Období od vzniku nemocnice v roce 1912 do konce 2. světové války
O činnosti nemocnice v období mezi válkami a v průběhu druhé světové války se toho ví poměrně málo. Prvním primářem a jediným kvalifikovaným lékařem byl MUDr. Juliu Boese. V roce 1912 přišly do rýmařovské nemocnice první 4 Milosrdné sestry III. řádu sv. Františka v Rýmařově. Před 2. světovou válkou pracovalo v nemocnici už 15 sester.
Nemocnice prožívala ve složitém období po 1. světové válce nelehká období.
Ve třicátých letech byla velká část pozemků obklopujících nemocnici využívána jako ovocný sad a zelinářská zahrada v péči řádových sester, pro potřeby nemocnic byli chováni vepři a drůbež.
V roce 1924 zajišťovala nemocnice v Rýmařově zdravotní péči pro 28 600 obyvatel rýmařovského okresu.
V období druhé světové války nemocnice disponovala 130 lůžky, kromě hlavní a infekční budovy existovala budova prádelny a dezinfekce, budova márnice s pitevnou, garáž pro pohřební vůz a pro nářadí a budova pro chov drůbeže a prasat.
Nemocnice v roce 1941 měla jen jedno oddělení a jednoho primáře a ošetřila 1 863 pacientů.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama