Podhorské městečko

24. dubna 2007 v 22:07 |  Historie města
Město Rýmařov leží v údolí, mezi horskými svahy Nízkého a Hrubého Jeseníku, přibližně 50 km severně od Olomouce. Okolí města a zejména výrazné vyvýšeniny poskytují velmi pěkné vyhlídky na město, široké okolí. Můžeme odtud vidět i siluetu Hrubého Jeseníku, kde sněhová pokrývka na hřebenech a svazích dosahuje až čtyř metrů a ovlivňuje teplotu i v Rýmařově.
Historie
Město Rýmařov bylo založeno nejpozději ke konci sedmdesátých let 13. století. Obyvatelstvo se živilo převážně zpracováním železných rud a zlata. Město bylo mnohokrát sužováno válkami, bylo vydrancováno uherským vojskem Matyáše Korvína. Třicetiletá válka byla obdobím stálého drancování, mordů a epidemií, jež způsobily smrt nejméně třetině obyvatel. Další pohromou byla válka s Pruskem. Teprve v první polovině 18. století vznikla v Janovicích u Rýmařov nejvýznamnější plátenická manufaktura rakouské říše. V roce 1790 celé město vyhořelo. Díky vlně solidarity po celé Moravě a díky pomoci vrchnosti vzniklo nové městečko v duchu klasicismu a empíru. Město se začalo rozmáhat, stavět a podnikat s příchodem průmyslové revoluce. Po první světové válce československá vláda potlačila snahy o připojení oblasti k Německu. Národnostní problémy ovšem přetrvaly a hospodářská krize ve třicátých letech je ještě podnítila. Německá armáda obsadila Rýmařov 8. října 1938 což vedle exodu českého obyvatelstva znamenalo i likvidaci židovské menšiny. Konec války a následné vysídlení německého obyvatelstva se tak stalo tragickým završením řetězce událostí, které ukončily sedm set let neobyčejně plodného soužití tří středoevropských etnik.
Kultura
Z kulturních a společenských zařízení se v Rýmařově nachází Městské muzeum s výstavní síní, Středisko volného času - Dům kultury, Městská knihovna, Městské kino a divadlo, koncertní síň v ZUŠ, Mahen - amatérský divadelní spolek.
Aktivity
Sportovní infrastrukturu ve městě tvoří fotbalové hřiště, zimní stadion, tenisové kurty, volejbalové hřiště, veřejně přístupné tělocvičny, fit centrum, aquacentrum. V zimním období mohou návštěvníci využít malý lyžařský vlek a běžecké tratě, nebo skibusy, které spojují Rýmařov s nejvýznamnějšími lyžařskými středisky. V letním období jsou v okolí města k dispozici cykloturistické tratě a cyklobusy.
Zajímavosti
K zajímavostem ve městě patří Městské muzeum s městským pranýřem z roku 1680, archeologická lokalita Hrádek dokumentující počátky hutnictví a osídlení na Rýmařovsku z 13.-16.stol. na Pivovarské ulici, farní kostel sv. Michaela s trojlodní architekturou s gotickým jádrem, filiální kostel Navštívení Panny Marie, zvaný V Lipkách - mimořádně hodnotná barokní architektura místního stavitele z roku 1711. Dále budova radnice - monumentálně raně barokní stavba z let 1667-1670 se starším jádrem. V okolí potom zámek v Janovicích u Rýmařova, přístupný pouze příležitostně, zbytky hradu Strálek z konce 13. stol, zbytky hradu Rabštejn a hrad Sovinec. Asi 7 km jihozápadně od města leží Rešovské vodopády, které jsou největší vodopády Nízkého Jeseníku v údolí na horním roku říčky Huntavy. Poblíž Rýmařova se nachází obec Ruda se čtrnácti zastaveními Křížové cesty. Východně se nachází přidružené obce Janovice, Edrovice. Ondřejov a Harrachov.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama