Památky města

25. dubna 2007 v 22:11 |  Historie města
Památky města Rýmařova a okolí
Město a okolí Rýmařova je bohaté na památky a taky jsou významným turistickým centrem. Rýmařov se nachází v podhůří Jeseníků na okraji nízkého Jeseníku. Podolský potok, který městem protéká napájí četné přítoky: Slatinný potok z Národní přírodní rezervace Skřítek, Stříbrný potok pramenící u Alfredovy chaty, Staroveský od Novoveského , Růžový potok teče od zaniklé vsi Růžová, Lesní potok od bíle se lesknoucích skal Výhledů /885m/, dále Pstruží a Novopolský potok. Ve městě přibírá několik potůčků a za městskou zástavbou také Lučinu a Krkavčí potok. Za Jamarticemi tvoří hranici Rýmařova s místními částmi řeka Moravice, do které se vlévá Podolský potok, jehož průměrný průtok vody před soutokem činí 1,12 m3/sec. Ondřejov je prameništěm Oslavy, která se vlévá ve Valšovském žlebu do Huntavy v povodí Moravy. Z příkrých svahů a údolí svádí Oslava řadu potůčků, z nichž největší
Stránský potok přitéká od Stránského a z pravé strany přibírá Strálecký potok.
Podnebí Rýmařova ovlivňují velké výškové rozdíly v širším okolí a je součástí chladné oblasti. Rýmařovsko patří v naší republice k nejdeštivějším místům. Hrubý Jeseník sice zabraňuje severozápadním větrům, ale sněhová pokrývka dosahující na jeho hřebenech a svazích až čtyři metry ovlivňuje teplotu i v Rýmařově. Také první mrazíky se objevují již v září.
Na správním území Rýmařova, které zabírá 60 km2, žije přes 9 000 obyvatel. Území se rozkládá v jižní části okresu Bruntál a tvoří spádové centrum pro okolní obce Stará Ves se Žďárským Potokem, Dolní Moravice s Horní Moravicí a Novou Vsí, Malá Morávka s Karlovem, Malá Štáhle, Břidličná s Vajglovem a Albrechticemi, Jiříkov se Sovincem a s Těchanovem, Ryžoviště, Horní Město s Rešovem s Dobřečovem se Sklálami a Stříbrnými Horami, Tvrdkov s Rudou.
Chráněná archeologická památka Hrádek- na Pivovarské ulici - místo městského hradu, nejstaršího středověkého opevněného sídla Rýmařovska (1. půle 13. stol. - 1405), nyní je zde umístěna část geologické expozice Muzea Rýmařov pod názvem Vývoj hornin Jesenicka
.
Farní kostel sv. archanděla Michaela -často přestavována trojlodní architektura s gotickým jádrem, upraven v roce 1609, v roce 1688 přistavěna Růžencová kaple.
Kostel Navštívení Panny Marie, zvaný V Lipkách - mimořádně hodnotná barokní architektura místního stavitele Friedricha Ho"slera z roku 1711 - 1715 s velmi kvalitní freskovou výzdobou Ferdinanda Nabotha a Jana Kryštofa Handkeho. Před kostelem se nachází socha Panny Marie Vítězné - barokní plastika z roku 1774 a skupina Ukřižování, z roku 1812.
Socha sv. Jana Nepomuckého - barokní sochařská práce Severina Tischlera z roku 1733, na nám. Míru.
Dřevěná starokatolická zvonice - V místní části Jamartice stojí farní kostel Narození Panny Marie z konce 18.století, drobná ušlechtile modelovaná stavba s neogotickými prvky.
Západně od Rýmařova leží Ruda, kde se nachází soubor čtrnácti zastavení křížové cesty, které končí Křížovým vrchem, překrásná barokní sochařská práce anonyma z roku 1760, ojediněle kompozičně pojatá.Vrchol kopce poskytuje neobyčejně široký výhled.
Lípa Jana Amose Komenského - se nachází v areálu Střediska volného času, vysazená v roce 1592.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama